FizyoappHemofilide Egzersizin, Kişiye Özgü Fizyoterapinin Önemi


7 Ocak 2023 saat: 11:00’de Karaman Dernekler yerleşkesinde ‘‘Kas Eklem Sağlığı ve Fizyoterapi’’ konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Prof.Dr.Adalet Meral Güneş, Prof.Dr.Betül Orhaner, Prof.Dr.Ufuk Şekir, Prof.Dr.Melike Sezgin Evim, Uzm.Dr.Tuba Ersal,, Hemofili Hemşiremiz Leyla Yüksel ve dernek sekreterimiz Nadide Çelik ev sahipliğinde yapılan toplantıda;

Spor Hekimliğinden Prof.Dr.Ufuk Şekir Hocamız tarafından Hemofili hastalarda eklem ve kas sağlığı açısından egzersizlerin önemi anlatıldı. Hangi sporların ve hangi egzersizlerin yapılabileceği anlatıldı. Hastalarımızın her birinin eklem hasarı ve kas kütlesi aynı olmadığı için her hasta için uygun bir egzersiz olmadığı, hastaların ihtiyacına göre kişiye özel egzersiz programının oluşturulmasının gerekliliği örneklerle anlatıldı. 

Prof.Dr.Melike Sezgin Evim tarafından, hastalarımızın kullanımına daha önce sunduğumuz Fizyoapp programı anlatıldı. Kişiye özel oluşturulan egzersiz video programları ile hareketin doğru yapılıp yapılmadığının takip edilebileceği, hareketin yapılmadığı zaman hatırlatma mesajları ile programa uyumun arttırıldığı, yapılan hareket sırasında yaşanan zorlanmaların not edilebileceği, aralıklı olarak tekrarlanan eklem muayeneleri ile hareketlerin geliştirildiği ve yeni videoların atanabildiği ya da zorlanma yaşanırsa ona uygun düzenlemeler yapılabileceği, hastanın hareketleri ne kadar uygulayabildiği ve kas-eklem hareketlerinde görülen gelişimlerin hastalar için ayrı ayrı düzenlenmiş sistemde kaydedilerek takip edildiği anlatıldı.  

Prof.Dr.Adalet Meral Güneş tarafından bu projenin nasıl oluşturulduğu, Hemofili hastalarına ülkemizde ilk defa sunulan bir hizmet olduğu ve önemi anlatıldı.

Bu programı daha önce uygulayan hastalarımızın deneyimlerini paylaştı.

A.Ş. Bursa Hemofili Derneği'nin Fizyoapp programına üye olduktan sonra yaptığım egzersizlerle daha fazla gelişme kaydettim. Aynı zamanda Fizyoapp uygulamasının bizlere sağlamış olduğu her kişiye farklı egzersizler hazırlamasıyla herhangi bir kanama ya da zorlamalar yaşamadım. Yaşamış olduğum diz ve eklem ağrılarını neredeyse yarıya indirmiş bulundum bu uygulama sayesinde. Ayrıca bu uygulamaya çok fazla eğitimli doktorların ve profesörlerin hazırlamış olması benim güvencemi daha fazla arttırdı ve daha sağlıklı bir çalışma yürüttüm bu süreç içerisinde. Eğer bu uygulamayı rutin hayatımıza devamlı olarak geçirirsek daha da fazla etkilerini göreceğimize eminim. Bu uygulamayı kullanmayanlar ya da kullanmakta sakınca duyan arkadaşlarımızı ve gençlerimize bu uygulamanın kullanılmasını önemle tavsiye ederim.

S.Ö. Ben 41 yaşında bir hemofili B hastasıyım. Geçmiş yıllarda bu hastalığın çok fazla bilinmemesi ilaç ve tedaviye zamanında ulaşamadığımdan her iki dizde halk arasında kireçlenme olarak bilinen eklem bozukluğu meydana geldi. Bu sebeple çok ağrılarım olmaya başladı. Merdiven çıkmakta, yürümekte ve hatta uzun süre ayakta durmakta zorlanmaya başladım. Tabi ki bu durum beni hareketsiz yaşamaya ve ağrılara diğer sıkıntılarımın daha artmasına ve bir sarmalın içine girmeme neden oldu. Tam bu çıkmazları yaşadığım dönemde Bursa Hemofili Derneğinin doktor ve yöneticileri tarafından ülkemiz de ilk defa uygulanacak bir programdan bahsettiler. Hematoloji doktorları gözetiminde spor hekimleri tarafından her bir hastanın sıkıntılı eklemine özel olarak planlanan egzersizler. Bu egzersizleri cep telefonunuza indirdiğinizde Fizyoapp adlı uygulama ile kendi günlük hayatınız içerisinde kolaylıkla yapabilme imkânı oluşmuştu. Çünkü uygulamada her egzersizin doğru yapılma şekli profesyoneller tarafından video ile gösteriliyor. Hangi hareketi günde kaç tekrar ve set yapmanız gerektiği, programda kayıtlı egzersizi uyguluyor ve işaretliyorsunuz.  Yaklaşık iki üç ay başarı ile uyguladığım bu programlar sayesinde ağlarım azaldı, merdiven çıkma ve yürüme mesafem arttı. Günlük aktivitelerim artmaya başladı. İşte esas güzellik bu noktada başladı çünkü ağrınız ve sızınız olmadığında mutlu oluyorsunuz. Şimdi hem fiziksel hem de mental olarak daha güçlü hissetmeye başladım. Bu proje devam ettiği sürece bu projede olmaktan vazgeçmeyeceğim. Özellikle genç hemofili hastalarının hiçbir eklem sorunları olması bile bu projeye katılmalarını kaslarını eklemlerini güçlü tutmalarını öneririm. Çünkü hemofili yalnızca eksik olan faktörü yerine koymakla tedavi olmuyor. Bu gerçek anlamda bir ekip işi. Faktör tedavisi beslenme hareket ve egzersiz olmazsa olmazlar. Umarım gençler bu proje katılırlar ve zamanla bu proje tüm hemofili hastalarının erişebileceği bir seviye ye gelir. Bu imkânı sağlayan Bursa Hemofili Derneğinin yönetici, doktor, hemşire ve gönüllüleri emeği geçen her kim var ise saygı ve hürmetlerimi sunarım iyi ki varsınız.